Antipatizan

Antipatizan

"3d" Etiketli Yazılar
Yeni bir sinema hayal edin, senaryoyu sizin yönlendirebildiğiniz, filmleri istediğiniz oyuncunun gözünden seyredebildiğiniz, dilerseniz başrol oyuncusu olduğunuz, dilediğiniz mekanda geçen, yalancı Oscarları, nazlı sinema yıldızları ve yüksek bütçeleri olmayan bir sinema. Bence bir hayal değil ve buna çok yakınız.

Sinemada, sığ senaryolardan, fos aksiyonlardan, kısır döngülerden, kültür emperyalizminden ve lobi dayatmalarından kurtulmanın yolu sinemayı özgürleştirmek ise bence bu özgürlüğün yolu da teknolojiden geçer. Milyonlarca dolarlık bütçeli filmleri kendi evinizde yataratabileceğiniz bir teknolojiye sahip olduğunuzu düşünün ve en güzel yanı da iyi bir eser için pahalı sinema yıldızlarına ihtiyaç duymayacak tüm dünyaya reklamlarınızı yaymak zorunda olmayacaksınız.

Bugün size gerçekte olmayan bir oyundan, belki de bir yazılımdan bahsedeceğim, bu proje hep hayal ettiğim, icat edilmesini istediğim ama benim için bir hayalken insanlık için mümkün olan bir proje.

Dünyaca ünlü matrix'in büyük dedesi, {Second Life|http://secondlife.com/} adlı sanal dünya oyunu ve gerçekçi 3d modellemede çığır açan Crysis benzeri oyunlar ile teknolojik alt yapısının şimdiden hazır olduğu görünen bu projenin çok yakın olduğunu düşünmekte haklı olduğumu sanıyorum. 3ds max, lightware, cinema 4d ve maya gibi gelişmiş yazılımlar bahsedeceğim teknolojilerin tümünü kapsayan niteliklere ve yeterliliğe sahip durumda. Bu yazılımların bir adım ötesi, daha gelişmiş arayüzler ile son kullanıcıya hitap etmek ve hedefe yönelik otomasyon.


Oyunun adı Director (Yönetmen), dilerseniz buna bir yazılım da diyebilir, ismini farklı şekilde de hayal edebilirsiniz. Oyunumuz çok gelişmiş bir 3d {oyun motoru|http://tr.wikipedia.org/wiki/Oyun_motoru}na sahip. Çok gerçekci 3d modelleme yapabiliyor ve kullanıcılar tarafından geliştirilebilen open source bir yapıya sahip.

Oyunumuzun ana hedefi bir film yapıp hasılat rekorları kırmak. Siz bu oyunun ve sinema eserinizin yönetmenisiniz. Oyunu {role playing game|http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=rpg} veya frp amaçlı da oynayabilirsiniz. Oyun içine entegre edilmiş yüzlerce kategoride binlerce hazır film seti mevcut. Dünyanın önemli merkezleri, turistik yerler, uzay ve çeşitli fantastik dünyalar için her çeşit mekanınız var. Ayrıca diğer tüm özellikleri gibi 3. parti veya şirketler tarafından yapılmış film setlerini de oyuna dahil edebiliyor, dilerseniz 3ds max, maya gibi popüler 3 boyutlu yazılımlarda hazırladığınız setleri, eşya ve karakterleri oyuna import edebiliyorsunuz. Oyunun sürekli güncellenen patchleri ile üreticisinin kullanılmasına izin verdiği son mekan, eşya ve oyuncular otomatik olarak ekleniyor.

Oyuncu seçimini oyun içinde telif hakları ödenmiş dünyaca ünlü sinema yıldızlarından yapabileceğiniz gibi tüm fiziksel özelliklerini ayarlayabileceğiniz kendi oyuncularınızı da yaratabilir, dilerseniz dışarıdan 3 boyutlu modelleri veya kendinizin bir 3d modelini kullanabilirsiniz. (Bunun için {3 boyutlu tarayıcı|http://www.zamazing.org/yazi/3-boyutlu-tarayici-3-boyutlu} kullanabilirsiniz) Bir süre sonra sanal film yıldızları ile kaynayan dünyada gerçek sinema yıldızlarına para ödemenize zaten gerek kalmayacak. (Al Pacino'nun baş rolde oynadığı {Simone|http://www.imdb.com/title/tt0258153/} (S1m0ne) adlı filmi bu noktada anmak gerek)

S1m0ne (simulation one) Al'ın 3d olarak yarattığı sanal bir aktirisin tüm Holywood'u peşinden sürüklemesini konu alan fikren çarpıcı ama sönük bir senaryoya sahip bir yapıttı. {Final Fantasy|http://www.finalfantasyxii.com/} serileri ise önce oyunlarla başlayıp harika 3d efektleri ile ön plana çıktıktan sonra tamamen sanal oyuncularla çekilen ilk gerçekçi 3d filmler oldular. {Hitman|http://tr.wikipedia.org/wiki/Hitman_(Bilgisayar_oyunu)} gibi oyunlar da mükemmel senaryoları ve farklı final olasılıkları ile oyun-sinema yapıtlarının başarılı örneklerinden. {Avatar|http://www.avatarmovie.com/} ise sektöre son damgayı vurmuş eser.
Etiketler: sinema, oyun, 3d, sanat, oyuncu, icat, rpg, frp
Tarih: 06/26/2010   Yorum: 0
Popüler Yazılar
Son Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler