Antipatizan

Antipatizan

"duyu" Etiketli Yazılar
İnsanoğlunun yaşam ve evren hakkındaki düşüncelerindeki tüm hatalarının algı ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki yerinde gitmeyen bazı şeyler ve boş inançlar sanki hep algı sorunu. Genel olarak kendi zaman ve boyut kavramlarımız içinde düşünebildiğimiz, ötesini rakamlarla ifade edebilsek de kavrayamadığımız için ciddi düşüncel hatalara kapılıyoruz. Sadece içinde bulunduğumuz samanyolu galaksisinde en az 400 milyar yıldız, evrende ise tahmini olarak 70 x 10 üzeri 18 yıldız ve en az 210 x 10 üzeri 18 gezegen bulunduğu hesaplanıyor, peki biz yaşam ve evren hakkında düşünürken bu rakamları algılayabiliyor muyuz?

4 boyutlu evreni iki boyut algılayabilen sensörlerimizle anlamlandırıyoruz fakat bu algılama sürecinde yaptığımız hataları fark etmiyoruz.
Escher
Escher
Somut bir şekilde şöyle anlatabilirim demek istediğimi, örneğin 3 boyutlu görsel dünyadan bize yansıyan ışınlar gözlerimizdeki ağ tabakasına 2 boyutlu olarak yansır, sanıldığı gibi bizler 3 boyutlu falan görmeyiz. Bilimsel olarak 2 boyutlu bir veri eksiksiz olarak 3 boyuta çevrilememektedir. Beynimiz milyonlarca olasılığı hesaplayarak bize 3 boyutumsu bir algılama sağlar, fakat bu süreçte beynimiz bir çok hata da yapar. Escher'in eserleri bu hataları harika şekilde gözler önüne sermektedir. Tüm diğer duyu organlarımız da çevremizi algılarken çeşitli hatalara sebep olmakta ve tüm bunlar hayatı anlamlandırmada hatalı ve yüzeysel kalmamıza sebep olmakta. İşin en vahim yanı ise çoğu kez hatalarımızın hiçbir zaman farkına bile varmamamız. Evet Escher'in resimlerine bakarken bir yerlerde bir problem olduğunu anlıyoruz fakat hayata ve evrene bakarken algılayışımızda bir problem olduğunu bile sezmiyoruz çoğu zaman. Mickey Mouse gerçekten yaşasaydı ona derinlik diye bir şey olduğunu anlatmanız mümkün değildi.
Tarih: 06/21/2010   Yorum: 0
Popüler Yazılar
Son Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler