Antipatizan

Antipatizan

"m-teorisi" Etiketli Yazılar
Neden bilinmez ilk duyduğumdan beri teorik fizikte beni en çok heyecanlandıran konulardan biri oldu Paralel evrenler. Aslında heyecanın nedenini de biliyorum, evreni kafamda ancak bu kuramla oturtabiliyorum şimdilik.

Paralel evrenler kuramı içinde bulunduğumuz evreni gerçekte iç içe geçmiş, birbirini şekillendiren, birbiriyle iletişim halinde olan, birbirine paralel çok sayıda evrenlerin bulunduğu sonsuz uzayın minik bir kesiti olarak görüyor. Kara Delikler ve Solucan Delikleri de teoride paralel evrenleri destekleyen kavramlardı.
Paralel EvrenlerParalel Evrenler
M-Teorisi ise 5 farklı Sicim Kuramı'nı birleştiriyor ve 10 yerine 11 boyutlu bir evren ortaya koyuyor. 3 boyutlu evrenimiz, daha fazla boyuttan oluşan bir uzay-zaman içinde dolaşan üç boyutlu bir zar olarak düşünülüyor. İçinde yaşadığımız evrenin 11 ya da daha küçük boyutta bir uzay-zamanda bir ada olabileceği ve bu uzay-zamanda benzeri birçok evren olabileceği M-Teorisinin getirdiği kavramlar. Sicim teorisi ile yer çekimi teorisinin birleştirildiği M-Teorisi şu an Her Şeyin Teorisine en yakın kuram olarak kabul ediliyor fakat M-kuramının öngörülerinin deneyler tarafından doğrulanması ve bir fizik yasası konumuna gelmesine henüz çok uzağız.

Bir çok insan için zamanda yolculuk gibi kavramların da önünü açtığı düşünüldüğü için de heyecanlı bir konu bu. Zamanda geriye gidip dedenizi öldürdüğünüzde, dedenizi öldürmediğiniz paralel bir evrende yaşamınızı devam ettirebileceğiniz gibi bir açıklama ile bazı paradoksları çözdüğü düşünülüyor. Ben işin o kısmından çok felsefi açıdan ve abiyogenez, evrim gibi kuramları desteklemesi açısından ilgileniyorum.

İnananlar tarafından da kader kavramını anlaşılır kıldığı için sevilebilir gibi sanki. Kaderiniz çeşitli olasılıklarda paralel evrenlere yazılmış, çizilmiştir ve siz seçimlerinizle paralel evrenler arasında geçiş yapar doğru ya da yanlış yolu bulursunuz gibi. Bu noktada farklı sonlara ulaşılabilen kitap veya bilgisayar oyunlarına benziyor. Gerçi görünen o ki inanç dünyası Big Bang'e ve başlangıç noktasına bu denli sıkıca sarılmışken paralel evrenleri tutmayacaktır.
Tarih: 06/21/2010   Yorum: 0
Popüler Yazılar
Son Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler