Antipatizan

Antipatizan

"nota" Etiketli Yazılar
Bu ünlü aforizma büyük bestekar Serdar Ortaç efendiye ait. Topu topu 7 nota olan şu hayatta binlerce dansöz olması da ayrıca düşündürmekte sanırım kendisini. 7 notayla kaç farklı beste yapabilirsiniz ki, ama binlerce dansözle yapılamayacak şey yoktur.

Orhan Pamuk , Kara Kitap'ta "hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz yazı hariç" dedirtmişti kendi hayal kahramanı Doğulu Yazar İbn-i Zerhani'ye. 29 harfle topu topu kaç şaşırtıcı hikayeniz olabilir ki?

Ben de kendi fani hayatımda müzik kadar şaşırtıcı bir şey olmadığını düşünüyorum. Öyle ki müzik hakkında 29 harfle yazabileceklerim gerçekten kısıtlı. Müziğin her bünyeye farklı etkisi de anlatılmasını zorlaştırıp, şahsına münhasır yapar bu sanat dalını.


Avusturya Kralı II. Joseph Mozart'ın "The Marriage of Figaro" adlı muhteşem eserini dinledikten sonra "Harika bir iş çıkartmışsınız fakat çok fazla nota var sevgili Mozart, bir kaç kesme ve çıkarma ile mükemmel olacak" demiş. Mozart da "Majesteleri hangi birkaç notayı çıkarmamı isterler" diye sorarak harika bir yanıt vermiş.
Etiketler: müzik, nota, sanat, yazı
Tarih: 06/22/2010   Yorum: 0
Popüler Yazılar
Son Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler