Antipatizan

Antipatizan

"rem" Etiketli Yazılar
Uykuyu hayatımda en çok problem yaratan evre olarak görüyorum. Genel popülasyonun en az %25 'inin de uyku bozuklukları ve uyku ile ilgili şikayetleri olduğuna dair bir istatistik mevcut. İnsanların en az yarısı da hayatının bir döneminde uyku problemleri yaşıyor.

Benim problemim daha çok uyku düzeni (siklus) bozukluğu ile ilgili. Konuyla ilgili araştırma yapmadan çok önce biyolojik saatimde bir sorun olduğuna dair bir tanı yapmıştım kendime. Şöyle ki benim biyolojik saatimde bir gün yaklaşık 26 saat sürüyor bu sebeple de her gün bir öncekinden iki saat sonra uykum geliyor. Yıllardır bu nedenle uyku saatim gün içinde kayan bir döngüye sahip. Hayatımın çeşitli evrelerinde farklı uyku sorunları da yaşadığım için ve ilgilenenlere faydası olabilir umuduyla diğer uyku bozukluklarıyla ilgili de bilgilere yer vereceğim.

Ortalama insan ömrünün 3'te birini kapsayan uyku hakkında bilgilerimiz ve bilimin keşfettikleri de ilginç bir şekilde çok kısıtlı. İnceledeğim bilimsel kaynaklar birbirine tamamen zıt bilgiler içerebiliyorlar. Örneğin "neden uyuyoruz?" sorusuna verilen cevaplar bile çok farklı. Örneğin Rem uykusunu keşfeden bilim adamı William Dement'e Neden Uyuyoruz? sorusu sorulduğunda, "Bildiğim kadarıyla, Uyku uyumamızın tam anlamıyla gerçek nedeni, uykumuzun gelmesi." şeklinde cevaplamış.
Dali- SleepSalvador Dali'nin Uyku Tablosu
Uykunun nedeni konusunda dinlenme, çeşitli madde ve hormonların sentezi, hafızanın yeniden yapılandırılması, psikolojik yenilenme gibi sebepler veriliyor; fakat bu cevaplara dair kesin kanıtlar mevcut değil. Özellikle rüya konusunda bilim adamları çok farklı görüşlere sahip. Başlı başına rüyayı ele alan bir yazıyı da yakında yayınlayacağım.

Benim açımdan en önemli problemlerden biri de uykuyu bir vakit kaybı olarak görmem ki hayatımın üçte birini alan bir evre için hiç de haksız olmadığımı düşünüyorum. Internet bilmem kaç yıldır uyumayan adam (Bilmem kaç yıl 10 yıldan 90 yıla kadar uzanıyor) haberleri ile dolu iken ve bu adamların bir çoğunun hiçbir sağlık problemi yaşamadığı veya ömürlerinin kısalmadığı ortadayken uyku konusunda bir şeyleri yanlış yapıyor olabileceğimizi düşünüyorum. Fakat belirtmekte yarar var bu tür uyumayan adam haberlerinin bir çoğu atmasyon görünüyor ve bilimsel bir doğrulama içermiyorlar.
Tarih: 06/21/2010   Yorum: 0
Popüler Yazılar
Son Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler