Antipatizan

Antipatizan

"sigara" Etiketli Yazılar
Aslında sigara hakkında bir şeyler yazmayı düşünüyordum ama sigara yasağını öncelikli olarak en azından kafamdan bertaraf etmeye karar verdim.
Devletin halk sağlığını korumak adına yaptırımlar yapmasını sosyal devlet adına yararlı buluyorum fakat bu yaptırımlar uygulanırken kişisel özgürlükler üzerinde iyi düşünülmeli. Yapılan en büyük hatanın başka insanlara zarar vermenin yasaklanması yerine sigara tüketiminin yasaklanması olduğunu düşünüyorum.
Sigara bağımlıların geçmişte bu antipatiyi yaratacak çok büyük hatalar yaptığını kabul ediyorum, bu ülkede yıllarca otobüslerde, sağlık merkezlerinde, uçaklarda ve bir çok kamusal alanda ölümüne sigara içildi ve içirildi. Bu durum kesinlikle pasif içicileri çok kötü etkiledi ve sağlık sorunlarına yol açtı. Ama en azından günümüzde sigaranın zararlı olmadığını ve içmeyenlere zorla solutulması gerektiğini savunan bir manyak tanımıyorum.
Sigara Yasağı
Dumansız Hava Sahası
Kamusal alanlarda sigara içilebilen tamamen yalıtımlı ortamlar yaratmayı zorunlu kılan bir yasanın kişi özgürlüklerine müdahale etmeden amacına ulaşacağını düşünüyorum. Geçmişte bunun bir denemesi yapıldı fakat sınırlar yasada kesin olarak belirtilmediği için amacına ulaşamadı bu noktada eski kanun tasarısı daha somut hale getirilecekken faşizan bir yaptırım kanun oldu.
Üstelik halk sağlığı adına bu derece sert bir sigara yasağı koyan devlet GDO'lu ürünler, kanser yapıcı maddeler ve halk sağlığı için tehdit içeren hormonlu meyve ve sebzeler için hiçbir yaptırımını hayata geçirmemekle kalmayıp örneğin Genetiği değiştirilmiş organizmalar için sınırları dünyaya açmakta hiç sakınca görmüyor.

Sigara paketlerinin üzerindeki yazılardan sonra yeni bir düzenleme ile artık paketlerin üzerine şok edici, irrite edici resimler koymak zorunlu olacak. Bu uygulamaya karşı değilim, zararlı bir şeyi sempatik göstermeye gerek yok zaten ama aynı uyarıların ve irrite edici resimlerin hormonlu, kanser yapıcı ve GDO'lu gıdaların da üzerine konmasını talep ediyorum.
Tarih: 06/22/2010   Yorum: 0
Popüler Yazılar
Son Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler