Antipatizan

Antipatizan

Bir işe başlamanın en zor yanlarından biri o işe isim koymak olsa gerek ya da bazen bir işi yapmak yaptığın işi anlatmaktan daha kolay olabiliyor. Ben de kolaya kaçıyorum ve antipatizan.com ne menem bir şeydir anlatmak yerine bir şeyler anlatıyorum şimdiden.

İsim konusunda gelince Türk Dil Kurumuna göre antipatizan şeklinde bir sözcük mevcut değil. Fakat neden olmasın ki? Sempatizan; Üyesi olmadığı hâlde bir partinin, bir topluluğun görüşlerini benimseyen veya bir görüş, bir öğretiyi, bir akımı tutan kimse, duygudaş olarak tanımlanmış TDK'da. Antipatizan da pekala tamamen karşıt olmadığı halde bir topluluğun görüşlerini soğuk ve itici bulan kimse olarak tanımlanabilir.
Ne anlattığı anlaşılan fakat mevcut olmayan bir kelime ilginç, dil konusunda yazacağım yazılardan birine konu olabilir sanırım.

Futbol takımı bile tutmayan fakat tutanların da tamamen karşısında olmayan bir birey olarak antipatizan tanımına uyuyorum sanırım. Ve evet futbolu sevimsiz ve itici buluyorum.

Yine de isim konusuna takılmayın siz. Yerine göre sempatik de olabilirim, yakışıklı ama antipatik de.
Antipatizan.com için belirli bir içerik hedefim yok. Bir nevi web günlüğü olacak.

Yazılarım uzmanlık alanıma hitap şeylerden oluşmayacak bu yüzden antipatizan'da yer alan düşüncelerim konusunda çok fazla iddialı değilim. Bir çok yazıyı haddimi aşarak yazıyor olabilirim veya bilimsel açıdan hatalar barındırıyor olabilir. Hatalarımı bildirirseniz sevinerek düzeltirim.

Madem bu konular uzmanlık alanın değil neden uzmanlığın neyse onu yazmıyorsun, diyebilirsiniz. İş hayatımda uzmanlık alanlarım hakkında yeterince yazıyorum ve antipatizan'da amacım biraz eğlenmek olduğu için o konulara fazla bulaşmak istemiyorum. Ayrıca başka platformlarda mesleğim hakkında bol bol yazılarım mevcut.

Bilimsel konularda mümkün mertebe kaynak belirtmeye çalışacağım fakat genellikle yazıları hazırlarken kafamın içindekilerden yararlanıyorum ve hafızamda edindiğim bilgilerin kaynaklarını tutmamak gibi kötü bir alışkanlığım var. Bu konuda da kaynak belirtmem gereken yerlerde okuyuculardan yardım bekliyorum.

Antipatizan geliştikçe "Antipatizan Nedir" 'i anlatan bu yazı da güncellenecek şimdilik bu kadar o zaman.
Etiketler: antipatizan, blog, yazı, evren
Tarih: 21 Haziran 2010 Pazartesi   Okunma Sayısı: 4107
Yorumlar
nazan
27.10.2011 18:26:27
Önceleri, Türkçenin gelişmesi, osmanlı kelimelerden arınması gibi nedenlerle kurulmuş ve yenilikçi bir yapı olarak görülen TDK, bugün için yenilikçi olmaktan uzak, köhne bir kurum haline gelmiş bence. Antipatizan son derece güzel bir kelime.Ben TDK sözlüğünü, listedeki kelimelerin yazılışlarını görmek için kullanıyorum bazen..Ancak ana dilini güzel kullanabilen herkesin kendi özgün kelimelerini kullanmaları çok hoşuma gidiyor...
gizem nur
15.11.2010 14:04:11
Çok beğendim iyi açıklamışsınız.
Yorum Yapın
İsim:

E-Posta:

kapa
Üstteki resimde yazan kelimeyi yazınız:

Yorum:


Son Yazılar
Popüler Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler