Antipatizan

İcat edilmesini istediğim şeyler

Günlük hayatta bir çok kez eksikliğini fark ettiğiniz fakat dünyada henüz var olmayan veya piyasada bulunmayan aletler aklınıza gelmiştir. İcat edilmesi istenen aletler başlığında bir çok sözlükte veya blogda çok ilginç fikirler mevcut. Ben biraz daha farklı bir yaklaşımla sadece günümüz teknolojisi ile yapılması mümkün olan aletler hakkında yazacağım ve bu aletlerin nasıl hayata geçirilebileceği hakkındaki fikirlerimi yazacağım. Aslında bu noktada "icat" kelimesi yanlış oluyor, çünkü bu aletlerin alt yapısında yatan teknolojiler zaten icat edilmiş sadece geliştirilmeleri gerekiyor.

Porof. Zihni Sinir Proceleri
Porof. Zihni Sinir
Kaybolduğunda TV üzerinden çaldırılabilen uzaktan kumanda
Geliştirilmesi çok basit bir alet, teknoloji zaten telsiz telefonlarda uygulanmakta, sadece uzaktan kumandalara uyarlanmalı. Wireless, bluetooth veya en basitinden radyo dalgaları ile rahatlıkla uygulanabilir. TV üzerinde bir butona basacaksınız ve uzaktan kumandanız bli bli ötecek. Bu teknoloji sık kaybolan bir çok alete de uyarlanmalı ayrıca. Bir çok kişinin hakikaten ya dediğini duyar gibiyim.

Üzerinde okunacak bir şeyler olan tuvalet kağıtları
Benim gibi bir çok kişinin tuvalette bir şeyler okuduğunu biliyorum. Ben bu noktada biraz aşırıya kaçıyorum. Bir çok kitabı sadece tuvalette okudum, üniversiteye hazırlık saatlerimin bir çoğu tuvallete geçti. En azından her seansta bir test çözüyordum ve Gelişim Hachette, Hayat Ansiklopedisi gibi cilt cilt eserlerden meydana gelen bir banyo kitaplığına sahiptim.
Geçenlerde piyasada üzerinde sudoku baskılı tuvalet kağıtlarının satıldığını gördüm.Sevindirici bir haber ama benim istediğim "saatli maarif takvimi" gibi bir şey. Böylece günü gelmeden tüm tuvalet kağıtlarının bitirilmesinin de önüne geçilebilir.

Cep telefonlarına numarayı engelle seçeneği
Şöyle ki bizi aramasını istemediğimiz bazı numaraları aynı msn gibi uygulamalarda yapıldığı gibi engelleyelim. Bu kişiler aradığında telefonu sessize almayalım her seferinde. Onların bizi aradığından daha sonra haberdar olabilelim ama arayan kişi bloklandığını anlayamasın, arayan kişiye telefon kapalı veya çekmiyor mesajı gitsin. Bu şekilde aradım niye açmadın kavgalarından kurtulalım, hayat bayram olsun. İnsanın iletişim özgürlüğü kadar dilediği zaman iletişilme özgürlüğü de olmalı değil mi?

Uyandıran yatak
Uyku adlı yazımda bundan kısaca bahsetmiştim. EEG gibi bazı ölçümler yaparak uykunun en uygun zamanında sizi uyandırarak güne zinde başlamayı sağlayan bir yatak istiyorum. Uyandırmayı titreşimle, masajla, güzel bir müzikle falan da yapabilir ki iğrenç alarm seslerinden sonra bünyeye ilaç gibi gelir.
Süper Güvenli Otomobiller
Ralli ve çeşitli otomobil yarışlarında kullanılan çelik bariyerli ve kafesli otomobilleri hepimiz biliyoruz. Bu tarz güvenlik bariyerleri mevcut otomobillerin kabinine sonradan ekleniyor ve çok pahalı olduklarını biliyoruz. Fakat üretim esnasında bu kafes sistemi araca monte edilirse ve seri üretimle maliyetler düşebilir. Bu noktada bu kadar çok hayat kaybettiğimiz trafikte en azından araç - araç , araç - yol kazalarında işe yarayacağı kesin.
Maliyet konusunda ilginç olan şeylerden biri de bu çelik kafeslerin hava yastıklarından daha pahalı olmaması. Hava yastığı teknolojisi de ilk çıktığında çok pahalı idi ama zorunluluk ve seri üretimle günümüzde her araçta standart olarak bulunuyor. Ağırlık problemi de farklı maden alaşımları ile veya Alüminyum ile çözülebilir.
İşin daha da ilginç yanı bu tarz çelik veya aluminyum bariyerler zaten bazı pahalı spor otomobillerde standart olarak uygulanıyor. Aşağıda Audi R8'de uygulanan Alüminyum gövde modelini görebilirsiniz.
Audi R8Audi R8 Alüminyum Gövde Modeli

Bu önlemlerin yaya güvenliğine pek faydası olmayacağı savunulabilir ama eski model otomobil teknolojisi de yaya güvenliği için hiçbir avantaja sahip değildir. Hali hazırda yaya güvenliği için dış hava yastığı teknolojileri geliştiriliyor.
Otomobil teknolojisinin bazı konularda yerinde saymasının tek nedeninin mevcut firmaların karlılıkları ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu konu ileride başlı başına bir makale de olabilir galiba.

Kafamda bir yığın benzer proje var net tabanlı projeleri şimdilik kendime saklıyorum. Diğerlerini de zamanla bu yazıya ekleyeceğim.
Etiketler: icat, teknoloji, bilim
Tarih: 24 Haziran 2010 Perşembe   Okunma Sayısı: 5550
Yorumlar
misafir
23.06.2010 22:25:55
Numarayı engelle seçeneği operatöre bağlı olmadan kullanılan cihazın teknik özellikleri dahilinde ayarlanabiliyor.
Yorum Yapın
İsim:

E-Posta:

kapa
Üstteki resimde yazan kelimeyi yazınız:

Yorum:


Son Yazılar
Popüler Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler