Antipatizan

Şaşırtıcı Şeyler

Beni her zaman şaşırtan şeyler var. Yani ilk gördüğünde beklenmedikliğin etkisi değil de her seferinde şaşırtan şeyler. Sanat, doğum, basitin karmaşıklığı ve tesadüfler gibi.

Sanatı sanat yapanın şaşırtıcılığı olduğunu düşünürüm bazen. İnsanı ters köşeye yatıran, hayran bırakan ve ansızın kafanıza dank ederek şaşırtan şeylerdir sanat. Bu şaşkınlık ve bakakalma ilk kez görmenin verdiği hayret değildir, aynı şeye defalarca şaşar hep hayran kalırsınız ve ne kadar derine inerseniz inin ne kadar maruz kalırsanız kalın hep aynı derecede şaşırtıcıdır. Daha da şaşırtıcı olan ise insanın tüm basitliğiyle bu kadar karmaşık bir ürünü ortaya koyabilme becerisi olsa gerek. Bazen işe tesadüflerin karıştığını hissediyorum öyle ki sanatçılar bile ortaya çıkardıklarına şaşırabiliyor.

Sevdiğiniz sanat eserlerinin yaratıcılarını incelediğinizde bazen hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Onun da sizin kadar basit olduğunu görüp üzülebilir sanat eserini küçük görme yanılgısına kapılırsınız. Fakat verilen emeği göz ardı ediyor olabiliriz. Dünyanın en şaşırtıcı eserleri sizden daha az zekaya veya yeteneğe sahip kişilerce meydana getirilmiş olabilir çünkü onlar çok çalışır. Ayrıca bazen olasılıklar doğru yerde doğru kişiye ve doğru ürün için bir araya gelebilirler. Hayatınızda en çok yücelttiğiniz müzik gruplarının bireylerinin tek tek çalışmalarının beraberkenki yapıtlarının çok altında olduğuna şahit olabilirsiniz. Buna sinerji diyip geçebilirsiniz ama bazen her şey olması gerektiği yerdedir.

İnsan beyninin en garip yanlarından biri tüm makinalardan farklı olarak daha fazla olasılık arasından seçim yapabilme yeteneği olarak görünüyor üstelik sadece duyu organlarının sunduklarının arasında değil kendi yarattığı seçenekleri de seçebiliyor. Biz bu kadar aptalken dünya nasıl bu kadar karmaşık olabiliyor sorusuna da olasılıklar cevap veriyor. Ayrıca insan evladının bütün canlılardan farklı olarak bir üst üste koyma becerisi var. Her şey yeniden başlamıyor küçük ve basit adımlarla devasa eserler meydana getirebiliyor geçmişin verileri ile bilimi ilerletebiliyoruz.
Doğum mesela, ölüm beklenendir ansızın gelip şaşırtabilir ama sonuçtur, bilinir; doğum ise ne ilginç ne garip bir şeydir, var olmak, başlangıç, her şeyi görüp algılayacak bir bilincin daha meydana gelmesi. Oyunu izlemeye gelen yeni bir seyirci çıkagelmiştir, henüz hiçbir şeydir ama hayat onu "O" kişi yapacaktır. Her birimizin varlığı ve her şey onu şaşırtacak, senin gibi bakakalan ve sana bakan bir birey meydana gelecek. Doğum ve varoluş da en az hayatın kendisi kadar şaşırtıcı görünüyor. Ve yine garip olan varoluşun da arkasında tesadüflerin yatması, neden siz burdasınız ya da kısaca neden ben? Oldukça garip değil mi?

İnsan beyninin karmaşıklığı ve psikolojisinin derinliği değişkenlerin çok fazla olmasından mıdır yoksa bu değişkenler sınırsız mıdır? Yeterince değişkenle başa çıkabilen bir makina sizin bir benzeriniz olabilir mi? Evet yeterince zeki bir yapay zeka sizi kandırabilir ama sizce yine de eksik bir şeyler olacak mıdır?
Tarih: 2 Ağustos 2010 Pazartesi   Okunma Sayısı: 3664
Yorumlar
Siz de bir şeyler yazın:
Yorum Yapın
İsim:

E-Posta:

kapa
Üstteki resimde yazan kelimeyi yazınız:

Yorum:


Son Yazılar
Popüler Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler