Antipatizan

8. Sanat Yeni Sinema

Yeni bir sinema hayal edin, senaryoyu sizin yönlendirebildiğiniz, filmleri istediğiniz oyuncunun gözünden seyredebildiğiniz, dilerseniz başrol oyuncusu olduğunuz, dilediğiniz mekanda geçen, yalancı Oscarları, nazlı sinema yıldızları ve yüksek bütçeleri olmayan bir sinema. Bence bir hayal değil ve buna çok yakınız.

Sinemada, sığ senaryolardan, fos aksiyonlardan, kısır döngülerden, kültür emperyalizminden ve lobi dayatmalarından kurtulmanın yolu sinemayı özgürleştirmek ise bence bu özgürlüğün yolu da teknolojiden geçer. Milyonlarca dolarlık bütçeli filmleri kendi evinizde yataratabileceğiniz bir teknolojiye sahip olduğunuzu düşünün ve en güzel yanı da iyi bir eser için pahalı sinema yıldızlarına ihtiyaç duymayacak tüm dünyaya reklamlarınızı yaymak zorunda olmayacaksınız.

Bugün size gerçekte olmayan bir oyundan, belki de bir yazılımdan bahsedeceğim, bu proje hep hayal ettiğim, icat edilmesini istediğim ama benim için bir hayalken insanlık için mümkün olan bir proje.

Dünyaca ünlü matrix'in büyük dedesi, Second Life adlı sanal dünya oyunu ve gerçekçi 3d modellemede çığır açan Crysis benzeri oyunlar ile teknolojik alt yapısının şimdiden hazır olduğu görünen bu projenin çok yakın olduğunu düşünmekte haklı olduğumu sanıyorum. 3ds max, lightware, cinema 4d ve maya gibi gelişmiş yazılımlar bahsedeceğim teknolojilerin tümünü kapsayan niteliklere ve yeterliliğe sahip durumda. Bu yazılımların bir adım ötesi, daha gelişmiş arayüzler ile son kullanıcıya hitap etmek ve hedefe yönelik otomasyon.


Oyunun adı Director (Yönetmen), dilerseniz buna bir yazılım da diyebilir, ismini farklı şekilde de hayal edebilirsiniz. Oyunumuz çok gelişmiş bir 3d oyun motoruna sahip. Çok gerçekci 3d modelleme yapabiliyor ve kullanıcılar tarafından geliştirilebilen open source bir yapıya sahip.

Oyunumuzun ana hedefi bir film yapıp hasılat rekorları kırmak. Siz bu oyunun ve sinema eserinizin yönetmenisiniz. Oyunu role playing game veya frp amaçlı da oynayabilirsiniz. Oyun içine entegre edilmiş yüzlerce kategoride binlerce hazır film seti mevcut. Dünyanın önemli merkezleri, turistik yerler, uzay ve çeşitli fantastik dünyalar için her çeşit mekanınız var. Ayrıca diğer tüm özellikleri gibi 3. parti veya şirketler tarafından yapılmış film setlerini de oyuna dahil edebiliyor, dilerseniz 3ds max, maya gibi popüler 3 boyutlu yazılımlarda hazırladığınız setleri, eşya ve karakterleri oyuna import edebiliyorsunuz. Oyunun sürekli güncellenen patchleri ile üreticisinin kullanılmasına izin verdiği son mekan, eşya ve oyuncular otomatik olarak ekleniyor.

Oyuncu seçimini oyun içinde telif hakları ödenmiş dünyaca ünlü sinema yıldızlarından yapabileceğiniz gibi tüm fiziksel özelliklerini ayarlayabileceğiniz kendi oyuncularınızı da yaratabilir, dilerseniz dışarıdan 3 boyutlu modelleri veya kendinizin bir 3d modelini kullanabilirsiniz. (Bunun için 3 boyutlu tarayıcı kullanabilirsiniz) Bir süre sonra sanal film yıldızları ile kaynayan dünyada gerçek sinema yıldızlarına para ödemenize zaten gerek kalmayacak. (Al Pacino'nun baş rolde oynadığı Simone (S1m0ne) adlı filmi bu noktada anmak gerek)

S1m0ne (simulation one) Al'ın 3d olarak yarattığı sanal bir aktirisin tüm Holywood'u peşinden sürüklemesini konu alan fikren çarpıcı ama sönük bir senaryoya sahip bir yapıttı. Final Fantasy serileri ise önce oyunlarla başlayıp harika 3d efektleri ile ön plana çıktıktan sonra tamamen sanal oyuncularla çekilen ilk gerçekçi 3d filmler oldular. Hitman gibi oyunlar da mükemmel senaryoları ve farklı final olasılıkları ile oyun-sinema yapıtlarının başarılı örneklerinden. Avatar ise sektöre son damgayı vurmuş eser.
Oyunun en önemli yanı kollektif yapısı, online olarak da kullanabileceğiniz yazılımda kendi film ekibinizi kurabilir, farklı setleri farklı yönetmenler tarafından çekebilir, seslendirme, ışık gibi konularda görev dağılımı yapabilir, uzmanlardan yardım alabilirsiniz. (Piyasada ücretli olarak bu konularda profosyonel destek alabileceğiniz şirketler de var tabi ki)

Oyun içinde entegre bir mimik jeneratörü ve seslendirme yazılımı da mevcut. Seslendirmeyi evde kendiniz yapabileceğiniz gibi, entegre type to speech (Yazıdan seslendirme) plugini ile hazır sesleri kullanarak da yapabilirsiniz. (Bu tür yazılımların bir örneğini kendi bilgisayarınızda microsoft sam adıyla bulabilirsiniz). Mimik jeneratörü ile dramatik ve hassas sahneler için özel mimikler oluşturabilir veya binlerce duygu için önceden hazırlanmış mimikleri kullanabilirsiniz.
Eğer gerekli ekipmana sahipseniz evinizde motion capturing teknolojisi ile hareket yakalayabilir, çeşitli aksiyon sahneleri, hareketler ve mimikleri kolaylıkla hayata geçirebilirsiniz.
Oyun içerisinde yer alan senaryolar bölümünde filmlerinin hayata geçirilmesini isteyen senaristlerin eserlerini okuyabilir, film anlaşmaları yapabilirsiniz. Dünyaca ünlü Director 3d yönetmenlerine kendi senaryolarınızı da satmanız mümkün.
Filmlerinizin çekimlerini ise kameraları ve ışıkları istediğiniz gibi kontrol ederek, istediğiniz açıdan yapabiliyorsunuz. Otomatiğe bağlanmış bir çok standart oyuncu hareketi için uğraşmanıza gerek kalmıyor tabi kendine özgü bir eser meydana getirmek için manual kullanım ile çaba göstermeniz gerekecek. Oyuncuların mimik ve ağız hareketleri şu an zaten kullanılmakta olan sese duyarlı hareket pluginleri ile otomatik olarak sağlanıyor, bu da oldukça gerçekçi bir ses görüntü senkronizasyonu sağlıyor.

Film çekimleriniz sona erdiğinde dilerseniz ücretli dilerseniz ücretsiz sinema gösterimleri ile tüm dünyadaki oyunculara sunum yapabiliyorsunuz. Filmlerinizin galasını, diğer oyuncu, yönetmen ve sinema eleştirmenlerini davet ettiğiniz sanal sinema salonlarında yapabilirsiniz. Her yıl düzenlenen Director Oscarları ise belli bir kesimin amaçlarına hizmet etmiyor, ancak tüm dünya kullanıcılarının verdiği oylarla ödül alabilirsiniz. Filmlerin gösteriminin Youtube, Vimeo gibi ortamlarda yapılabildiğini de belirtmeye gerek yok sanırım.

Filminizin çıktısını çok farklı formatlarda alabiliyorsunuz dilerseniz standart video formatlarında (Divx, mpeg gibi) görüntü alabilir, 3D plugini ile filminizin 3 boyutlu olarak izlenmesini sağlayabilir, daha da öteye geçerek filminizi raw 3D olarak formatlayabilirsiniz.
Ham 3d çıktının sinema teknolojisine büyük getirileri var, bu formatta yayın yaptığınızda kullanıcılar tıpkı bir 3d first person shot oyun gibi filminiz içinde gezinerek izleme yapabilir, hatta istedikleri oyuncunun gözlerinden filme dahil olabilir. Hatta eğer izin verirseniz filminizi değiştirebilir, farklı sonlara ulaştırabilir, oyuncuların yerine kendi imajını koyabilirler. Özelikle bu teknolojinin sinema anlayışını kökten değiştireceğini düşünüyorum.

Bu adreste Radiohead'in benzer bir teknoloji ile yapılmış House of Cards videosunu görebilirsiniz. (Sayfa altında yer alan Data Visualization bölümünden resme tıklayın.) Bu klibin özelliği hiçbir kamera ve ışık kullanılmadan 3D plotting teknolojisi ile yapılması. Video içinde 3d gezinti yapabildiğiniz gibi, dilerseniz kendi görselinizi Thom Yorke yerine koyabiliyorsunuz. Nette kullanıcıların oluşturduğu çeşitli örnekleri bulabilirsiniz.

Bu da videonun normal görüntüsü:


Aslında tüm bu projeyi bir oyun olarak değil sinemayı özgürleştirecek yeni bir teknoloji olarak görüyorum. Oyun olarak hayal etmemin sebebi ise oyunların her zaman yeni ufuklar açacak öncüler olması. Ayrıca pahalı sinema yazılımları hali hazırda sektör tekelerinin ellerinde mevcut. Önemli olan bu teknolojiyi herkese sunup yaratacılıklarını fitilleyebilmek olmalı. Belki günümüz teknolojisi ile sadece yazıları ile var olabilen özgür bireyler yeni dünyada 8. Sanat yeni sinema ile tüm yaratıcılıklarını sergileyebilecekler. Bu geleceğin yakın olduğuna inanıyorum.

Not: Bu fikrin bana ait olduğunu iddia etmemekle birlikte tüm interneti aramak pahasına bazı benzer ilken örneklerinin ötesine rastlayamadığım bu projenin eğer fikir hakları bana aitse bir an önce çalınarak, hayata geçirilmesini ve yazılımın test kullanıcısı olmayı talep etmekten öte bir isteğim yoktur.
(2) Yazı icat edilmesini istediğim şeyler bölümünde yayınlanacaktı fakat başlı başına bir mesaj içerdiği için yeni bir sayfada yayınlandı.
Etiketler: sinema, oyun, 3d, sanat, oyuncu, icat, rpg, frp
Tarih: 26 Haziran 2010 Cumartesi   Okunma Sayısı: 6255
Yorumlar
Siz de bir şeyler yazın:
Yorum Yapın
İsim:

E-Posta:

kapa
Üstteki resimde yazan kelimeyi yazınız:

Yorum:


Son Yazılar
Popüler Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler