Antipatizan

Topu topu 7 nota var kaç ayrı beste yapılabilir ki

Bu ünlü aforizma büyük bestekar Serdar Ortaç efendiye ait. Topu topu 7 nota olan şu hayatta binlerce dansöz olması da ayrıca düşündürmekte sanırım kendisini. 7 notayla kaç farklı beste yapabilirsiniz ki, ama binlerce dansözle yapılamayacak şey yoktur.

Orhan Pamuk , Kara Kitap'ta "hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz yazı hariç" dedirtmişti kendi hayal kahramanı Doğulu Yazar İbn-i Zerhani'ye. 29 harfle topu topu kaç şaşırtıcı hikayeniz olabilir ki?

Ben de kendi fani hayatımda müzik kadar şaşırtıcı bir şey olmadığını düşünüyorum. Öyle ki müzik hakkında 29 harfle yazabileceklerim gerçekten kısıtlı. Müziğin her bünyeye farklı etkisi de anlatılmasını zorlaştırıp, şahsına münhasır yapar bu sanat dalını.


Avusturya Kralı II. Joseph Mozart'ın "The Marriage of Figaro" adlı muhteşem eserini dinledikten sonra "Harika bir iş çıkartmışsınız fakat çok fazla nota var sevgili Mozart, bir kaç kesme ve çıkarma ile mükemmel olacak" demiş. Mozart da "Majesteleri hangi birkaç notayı çıkarmamı isterler" diye sorarak harika bir yanıt vermiş.
Müziği yaptığı işe tempo katan bir arka fon olarak görenler için anlatılacak bir şey yok aslında. Hayatı film şeridi gibi gözleri önünden geçerken arka planda hayatının soundtrack'i çalanlardır, müzik onlara emek verirken, gerçekten emek vererek müzik dinleyenler.
Üzülerek insanların çoğunluğunun müzik dinlemediğini görüyorum bu noktada. Evet müzik videoları izleniyor, oto kaset çalarlarında kasetler dönüyor ama müzik dinlenmiyor.

Bazen başka bir şey yapmayın ve sadece müzik dinleyin ve sadece müziği düşünün emin olun çok şaşıracaksınız.

Şimdilik çok fazla konuşmayıp müzik dinleyelim istedim.
Ara ara sevdiğim şeyleri paylaşacağım buralarda.

Etiketler: müzik, nota, sanat, yazı
Tarih: 22 Haziran 2010 Salı   Okunma Sayısı: 3192
Yorumlar
Siz de bir şeyler yazın:
Yorum Yapın
İsim:

E-Posta:

kapa
Üstteki resimde yazan kelimeyi yazınız:

Yorum:


Son Yazılar
Popüler Yazılar
Etiketler
Tavsiyeler